Paragraf Hız Soru Bankası


Tanıtım Videosu


ÜRÜN ADI PARAGRAF HIZ SORULARI
YAZARLAR Göksu ÇETİN
SAYFA SAYISI 272

 

ÖSYM’nin tüm sınavlarının en önemli ve ortak özelliği süre sınırlamasıdır. Yani belli bir sorunun, belli bir zaman diliminde doğru biçimde cevaplanması gerekmektedir. Öğrencilere daha uzun süre verildiğinde doğru sayısının arttığını gözlemleriz veya sınav sonrasında “Ben bu soruyu nasıl çözemedim?” hayıflanmalarıyla sıkça karşılaşırız.
ÖSYM, hızlı okuyup hızlı anlayan ve doğru cevaba en hızlı biçimde ulaşan öğrenci tipi hedeflemektedir.
Her sorunun belli bir süreyle sınırlandığı sınavlarda zor bir geometri, fizik veya paragraf sorusu için verilen süre bir dakikadır. Anlam sorularının arttığı veya sırf anlam bilgisine dayalı soruların sorulduğu, art arda anlam soruları sorularak öğrencinin algısının ölçüldüğü sınavlarda (ALES-DGS-YGS vb.) paragraf sorularının ön plana çıktığını görmekteyiz.

Öğrencilerdeki “Ben bu konuyu zaten biliyorum, soruları cevaplayabiliyorum.” algısı yanlışlıkların başında gelir. Aynı soruları, sınava giren diğer öğrencilerin de cevaplayabileceğini unutmamak gerekir. O hâlde soruları doğru cevaplamanın yanında soruların hızlı çözülebilmesi de sınav stratejisi açısından oldukça önemlidir. Paragraf sorularının tamamını doğru cevaplasanız dahi doğru sürede cevaplayamazsanız sürenin yetmemesi ve bazı derslerin sorularını görememek gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

“Paragrafta hız” sorularının çıkış noktası da tam burada önem kazanmaktadır.

Paragraf sorularının en güzel idmanı paragrafla hatta süre tutularak paragraf çözmekle yapılmalıdır. Hız sorularının mantığı budur. Soruların süre baskısı altında ve hızla çözülmesi gerekmektedir. Bundan dolayı gerek “mini hız” gerekse “hız testleri”nde soruların durumuna göre belli süreler verilmiştir. Bu sürelere uyarak soruları cevaplamaya özen göstermemiz gerekir.

Bu kitapta yer alan soruların zorluk ya da kolaylık durumları belirtilmiştir. Testlerin üzerinde verilen sürelere uyarak soruları çözmeye çalışmamız son derece önemlidir.

Öğrencilere “süre tutarak günlük 20 paragraf sorusu çözme” ödevleri verirken yıllarca uyguladığım bu yöntem sayesinde öğrencilerin çözüm sürelerinin zamana bağlı olarak azaldığını, doğru sayısının arttığını gözlemledim.
İlk okuma döneminden itibaren okuma süreçlerini doğru sürdüren, hızlı okuyan ve hızlı algılayan öğrencilerin olduğu bir gerçektir. Ancak biz okumayan, paragraf sorularını gördüğünde “Kim okuyacak!” diyen, okumaya gereken önemi vermeyen öğrenci çoğunluğuyla karşı karşıyayız. “Paragrafın sonuna geldiğinde başını unutuyorum!” diyen pek çok öğrencim olmuştur.

Bu kitaptan en iyi biçimde faydalanabilmeniz için,
1. Başlangıçta verdiğimiz konu anlatımını özenle okumaya,
2. Konu anlatımdan sonra verilen süreye uyarak mini hız testlerini çözmeye,
3. Kitabın sonunda verilen kavramları parça parça okumaya (günde on kavram),
4. Hız testlerini ön görülen sürede çözmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öğrencilerimize sınav esnasında bu olguların çoğunda etkimiz olamaz. Sınavda dışarıdan gelen gürültü veya sınav gözetmeninin ayakkabısının tıkırtısı için yapabileceğimiz çok fazla bir şey yoktur. Ancak süre sınırıyla soru çözme alışkanlığı kazandırabilirsem kendimi mutlu hissedeceğim. Diğer dersler için de süre tutarak çözme alışkanlığı kazanmanız gerektiğini düşünüyorum. Diğer derslerde çıkarılacak soru bankalarının da yakın zamanda aynı yönteme döneceklerini de düşünüyorum.

Elinizdeki bu kitap sizlere paragraf sorularının çözümünde hız kazandırma iddiasıyla oluşturulmuştur. Çalışmalarınızı kitaptaki yönergelere uyarak düzenli bir şekilde yaptığınızda iddiamızın haklılığını göreceksiniz. Bu kitabı çözen öğrencilerin her birine az ya da çok (kimisine 3 dakika, kimisine 5, kimisine 15 dakika) hız kazandıracağını fark edeceksiniz. Çözülen her paragraf sorusunun veya kitabının da öğrencilere faydasının olacağını kabul etmek gerekir. En küçük yarar bile beni mutlu edecektir.

Paragraf sorularını çözerken en önemli tavsiyemiz her gün 1 hız testini verilen sürede çözmenizdir. Süre sınırlaması hızınızı geliştirecek en önemli unsurdur. Paragraf, diğer dersler veya konular gibi bir günde art arda yüz, iki yüz soruyla pekiştirilecek bir konu değildir. Uzun ve sabırlı çalışmaların sonunda gelişebilecek bir konudur.

Kendini, çevresindekileri ve hayatı doğru okuyan, doğru anlayan, doğru bir şekilde iletişime geçen gençlerin yetişmesi temennilerimle…

Göksu ÇETİN

%d blogcu bunu beğendi: