HIZ ve RENK FELSEFESİ


Sevgili meslektaşlarımız, kıymetli öğrencilerimiz,

ÖSYM’nin tüm sınavlarının en önemli ortak özelliği süre sınırlamasıdır. Yani belli bir sorunun, belli bir zaman diliminde doğru biçimde cevaplanması gerekmektedir ve soru zorluk seviyeleri farklılık gösterdiği için de her soruya ayrılan çözüm süresi aynı değildir.

Hız ve Renk soru bankalarında da bu sisteme uygun olarak her test için yeterli çözüm süresine sayfanın üst kısmında yer verilmiştir. Yeni müfredata ve MEB kazanımlarına en uygun şekilde hazırlanan bu sorular (kolaydan zora doğru) yeşil, mavi, kırmızı ve mor renklerden oluşmaktadır. Unutulmamalıdır ki ÖSYM her seviyeden sorular sormaktadır.

Yeşil testler, konunun öğrenilmesi ve konu ile ilgili formüllerin uygulanmasını sağlamak için hazırlanmıştır.

Mavi testler, yeşil testlerden sonra konuyu pekiştirmek ve yorum sorularına geçiş için hazırlanmış orta seviye sorulardan oluşmaktadır.

Kırmızı testler, analiz ve anlama kabiliyetini ölçen, sınavda çıkma olasılığı yüksek olan, farklı bakış açıları kazandıran orta ve ileri düzey sorulardan oluşmaktadır.

Mor testler, YGS ve LYS’de yüksek hedefleri olan, ilk 10.000’i hedefleyen öğrencilere yönelik seçici sorulardan oluşmaktadır. Mor testlerin ayrıntılı çözümleri kitabın sonunda yer almaktadır.

Bu dört seviye dışında çıkmış sorular ve açık uçlu sorular için turuncu ve turkuaz testler fasiküllerimizde bulunmaktadır.

Kitabın son kısmında bulunan ‘kavram haritaları’ soru çözümünde kullanacağınız formülleri bir bütün olarak sunmaktadır. Aynı zamanda konuların özetlenmiş halidir. Kavram haritalarını çek-kopar özelliği olduğu için duvara rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.